Curling pod Tatrami – podsumowanie 1. Turnieju Par Mieszanych

Curling pod Tatrami – podsumowanie 1. Turnieju Par Mieszanych

Za nami pierwsza część „Curlingu pod Tatrami”. W zakończonym 1. Turnieju Par Mieszanych o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec zwycięstwo odnieśli Magdalena Wróbel (KKC) i Aleksander Grzelka (POS Łódź). Na drugim stopniu podium uplasowali się Joanna Waryszak w parze z Andrzejem Augustyniakiem (AZS Gliwice). Trzecie miejsce przypadło Katarzynie Staszczak i Marcinowi Markowi (KKC).

Rozgrywki odbywające się w Czarnym Dunajcu dały jedną z niewielu możliwości, by spróbować swoich sił w curlingu dwójek. Na liście startowej znalazło się 18 zespołów. Pierwsze mecze rozegrano według losowania, kolejne natomiast według miejsc zajmowanych w tabeli.

Początek rywalizacji przyniósł kilka emocjonujących spotkań. Jednym z nich był pojedynek wicemistrzów Polski – Magdaleny i Olka z KKC P.U.B (Urszula i Paweł Biernaccy). Zawodnicy z Krakowa grali bardzo dobre i równo, zmuszając przeciwników do kilku trudnych i precyzyjnych zagrań. Ostatecznie mecz zakończył się remisem i przypisaniem po punkcie dla każdej z drużyn. Podobnie było w spotkaniu KKC Ice Devils (Monika Rodak, Sebastian Chojnacki) z BKC Bielczatki 1 (Julia i Tomasz Dyderscy). Pomimo prowadzenia 5:1, reprezentanci KKC nie zdołali odnieść zwycięstwa, pozwalając drużynie z Bełchatowa na odrobienie strat i doprowadzenie do remisu 7:7. Po pierwszym dniu w tabeli zbiorczej na czele znajdowali się KKC Startek/Pryczkat, przed AZS Gliwice Nogły/Stych i CC Rudzisu Rudzite/Rudzitis.

AZS Gliwice Nogły / Stych

AZS Gliwice Nogły / Stych

Sobotni poranek rozpoczął się ciekawie. Mecz pomiędzy KKC Bajlando (Anna Fejklowicz, Arkadiusz Solecki), a KKC Smog B (Ewa Głazek, Krzysztof Maciak) obfitował w zwroty akcji. Po pierwszych endach, wygrywanych przez drużyny posiadające hammera, Smog B zaczął wykorzystywać słabszą dyspozycję rywala, doprowadzając do wyniku 6:2. Bajlando walczyło jednak dalej, skutecznie odrabiając straty. Jeden bardzo dobry end zaowocował czterema punktami i przed ostatnią partią spotkanie niejako zaczęło się od nowa. Pomimo przywileju zagrywania ostatniego kamienia przez Smoga B, to KKC Bajlando ostatecznie mogło cieszyć się ze zwycięstwa i pierwszych dwóch punktów.

Kolejna kolejka zakończyła się wieloma remisami. Na trzy rozgrywane spotkania, dwa z nich nie rozstrzygnęły się na korzyść jednej z drużyn. Jedynie para KKC Staszczak/Marek pokonała zagraniczną drużynę CC Rudzisu Rudzite/Rudzitis. Krakowska para początkowo przegrywała, jednak dobra gra pozwoliła najpierw na odrobienie strat, a następnie wyjście na prowadzenie nie tylko w meczu, który zakończył się 7:4, ale również w całej tabeli.
Sytuacja nie uległa zmianie także po późniejszej kolejce. Będące na fali KKC Bajlando wygrało derby z KKC San Escobar (A.Jędrzejczyk, M.Chudziński) 9:7, a KKC Ice Devils odnieśli wysokie zwycięstwo z MCC Heroes of Stones and Brooms III (14:0), jednak żaden z tych zespołów nie mógł zagrozić liderom, którzy jak do tej pory posiadali komplet punktów.

KKC Staszczak / Marek

KKC Staszczak / Marek

Ostatnia odsłona drugiego dnia, to pojedynki najlepszej ósemki turnieju. Na początek KKC/POS Wróbel/Grzelka skutecznie zawalczyli o utrzymanie wysokiego miejsca, pokonując 10:4 AZS Gliwice Nogły/Stych. KKC Startek/Pryczkat zwyciężyli nad BKC Bielczatki 1, a MCC Warszawa Team Gęśla nad CC Rudzisu Rudzite/Rudzitis. Prowadzący zespół KKC Staszczak/Marek zmierzyli się z zajmującymi drugie miejsce AZS Gliwice Smok i Jego Wesoła Koleżanka. Krakowianie od początku narzucili wysoki poziom, wygrywając z własnym hammerem za 4 punkty. Rywale szybko odrobili jednak straty doprowadzając do stanu 4:4. Nie wystarczyło to jednak to pokonania Kasi i Marcina, którzy znów wyszli na prowadzenie i z kolejnych pięciu endów, aż cztery zapisali na swoje konto. Mecz zakończył się wynikiem 11:5 i umocnieniem pozycji lidera przez parę Staszczak – Marek.

Ostatni dzień przyniósł oczekiwane rozstrzygnięcia. Poranna kolejka zakończyła turniej drużyn zajmujących miejsca 15-18. KKC P.U.B pokonał KKC Smog B, a BKC Bielczatki 2 odnieśli zwycięstwo nad MCC Heroes of Stones and Brooms III. Mecze o godzinie 10:00 decydowały o tym, kogo zobaczymy w finałowej kolejce. KKC Ice Devils pokonało KKC Bajlando 10:9, pomimo że rywale przed ostatnim endem prowadzili 9;6, po drodze notując przejęcie najpierw za trzy,a potem za cztery punkty. KKC Staszczak/Marek po zaciętym pojedynku pokonali KKC Startek/Pryczkat i niemal pewne stało się, że cały turniej zakończą na podium. KKC/POS Wróbel/Grzelka rywalizowali z MCC Team Gęśla. Warto wspomnieć, że pary te grały ze sobą podczas eliminacji Mistrzostw Polski. Wtedy lepsi okazali się zawodnicy stolicy. Tym razem jednak Magdalena i Olek rozstrzygnęli spotkanie na swoją korzyść, awansując na drugie miejsce w tabeli. Walkę o jak najlepszą lokatę przedłużył również AZS Gliwice Smok i Jego Wesoła Koleżanka, wygrywając z BKC Bielczatki 1.

AZS Gliwice Smok i Jego Wesoła Koleżanka.

AZS Gliwice Smok i Jego Wesoła Koleżanka

Szansę na końcowy triumf miały tylko dwie drużyny -  KKC Staszczak/Marek oraz KKC/POS Wróbel/Grzelka. Wicemistrzowie Polski bardzo szybko chcieli uzyskać bezpieczną przewagę, którą mogliby utrzymać do końca spotkania. Z własnym hammerem wygrali drugiego enda za 5, a następnie przejęli partię za 3 punkty, prowadząc w całym meczu 8:1. Ambitna walka pary KKC nie wystarczyła jednak na dogonienie wyniku, a Magdalena i Olek mogli cieszyć się z triumfu w całym turnieju.

Zwycięzcy turnieju Magdalena Wróbel i Aleksander Grzelka Zwycięzcy turnieju: Magdalena Wróbel (KKC) i Aleksander Grzelka (POS Łódź).

Zwycięzcy turnieju Magdalena Wróbel i Aleksander Grzelka

Dla pary tej było to trzecie miejsce na podium, a drugie zwycięstwo w rozgrywkach par mieszanych w tym sezonie.

Drugi stopień podium przypadł drużynie AZS Gliwice Smok i Jego Wesoła Koleżanka po zwycięstwie nad KKC Startek/Pryczkat, a para KKC Staszczak/Marek, zatrzymani dopiero w finale musiała zadowolić się trzecim miejscem.

To nie koniec emocji związanych z „Curlingiem pod Tatrami” w Czarnym Dunajcu. Obecnie trwa obóz sportowy pod okiem znanych trenerów, a od 24. do 26. marca rozegrany będzie 2. Podhalański Turniej Curlingowy o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec. Informacje pierwszych meczach, a także wyniki, dostępne będą na stronie internetowej wydarzenia www.dunajec.kkc-curling.pl

O autorze

Magdalena Wróbel - Komisja ds.PR i Marketingu - Krakowski Klub Curlingowy