Srebrny medal MP Par Mieszanych dla Krakowa!

Srebrny medal MP Par Mieszanych dla Krakowa!

Magdalena Wróbel, w parze z zawodnikiem POS Łódź – Aleksandrem Grzelką, zdobyli  srebrny medal Mistrzostw Polski Par Mieszanych. W finale ulegli Karolinie Florek i Damianowi Hermanowi. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Adela Walczak i Andrzej Augustyniak.
W zawodach brali udział także Katarzyna Staszczak wraz z Marcinem Markiem. Para KKC zajęła ostatecznie 14 miejsce.

V Mistrzostwa Polski odbywały się w dniach 23-26 lutego na hali „Piętro Wyżej” w Warszawie. Pary startujące w ubiegłorocznych rozgrywkach miały zapewnione miejsce w fazie grupowej. Inni, by tam się znaleźć, musieli przejść przez kwalifikacje.
Wszyscy zawodnicy KKC rozpoczęli zmagania w czwartek. Pierwszym przeciwnikiem pary Staszczak/Marek byli reprezentanci Warszawy – Katarzyna Orlińska i Filip Chmarra. Mecz ten zakończył się zwycięstwem gospodarzy, a krakowianie musieli dalej walczyć o pozostanie w turnieju. Warto wspomnieć, że Katarzyna Orlińska była w składzie reprezentacji Polski na EYOF 2017, rozgrywany w Erzurum.
Podobnie wypadła drużyna Wróbel/Grzelka. Ulegli oni ekipie Gęśla/Gęśla i również na tamten moment nie mogli cieszyć się z miejsca w fazie grupowej.

Kolejne mecze kwalifikacji przebiegły już pomyślnie dla Krakowa. Para Staszczak/Marek wygrała mecz walkowerem i awansowała do dalszej części Mistrzostw Polski. Nieco dłuższą drogę mieli do przejścia Magdalena Wróbel i Olek Grzelka. Z racji nienajlepszego DSC potrzebowali oni dwóch wygranych. Plan został jednak zrealizowany i KKC w komplecie zameldowało się we właściwej części rozgrywek.

W fazie grupowej uczestnicy podzieleni zostali na cztery grupy. W każdej z nich znajdowały się cztery zespoły. System rozgrywek to „każdy z każdym”. Na początek, Katarzyna Staszczak i Marcin Marek rozegrali spotkanie z parą Aneta Lipińska/Michał Janowski. Rywale krakowian na tamten moment wciąż legitymowali się tytułem Mistrza Polski za rok 2016. Mecz rozstrzygnęli na swoją korzyść i bardzo dobrze rozpoczęli drogę po kolejny triumf.
Ekipa Wróbel/Grzelka, po przebrnięciu kwalifikacji, wciąż znajdowała się na fali zwycięstw. Po pokonaniu 9:0 Marty Kubak i Sebastiana Lichego na konto tej drużyny został zapisany pierwszy punkt.

Druga kolejka spotkań to pojedynek Staszczak/Marek kontra Agnieszka Dudek/Michał Paszek. Zawodnicy KKC podrażnieni porażką chcieli rozegrać bardzo dobry mecz. Przed ostatnim endem prowadzili 9:8. Niestety przewagi tej nie utrzymali. Przeciwnicy okazali się za mocni i ostatecznie krakowianie przegrali 9:10. Równie emocjonujące spotkanie rozegrali Magdalena Wróbel i Olek Grzelka mierząc się z Karoliną Florek i Damianem Hermanem. Zwycięzcę wyłonił dopiero extra end, który para KKC/POS przegrała, mimo posiadania przywileju ostatniego kamienia.

Ostatnia grupowa kolejka wyłoniła ćwierćfinalistów. Szansę na to mieli wszyscy reprezentanci KKC, jednak para Staszczak/Marek musiała spełnić dużo większe wymagania niż para Wróbel/Grzelka. Priorytetem było jednak zwycięstwo. Kasia i Marcin przegrali swój mecz z Zuzanną Rybicką i Bartoszem Dzikowskim i tym samym odpadli z dalszej rywalizacji. Magdalena i Olek pokonali natomiast Darię Chmarrę i Sławka Białasa, awansując do ¼ finału.
Tam czekało ich bardzo trudne zadanie. Na drodze po sukces stanęli Aneta Lipińska i Michał Janowski. Większe doświadczenie było po stronie warszawian, jednak w żaden sposób nie przeszkodziło to debiutantom w odniesieniu dużego sukcesu i zapewnieniu sobie miejsca w ½ finału.

W półfinale na Magdę i Olka czekali już faworyci – Marta Szeliga-Frynia i Paweł Frynia. Różnicę wskazał pierwszy end, przegrany aż za 4 punkty. Jednak od drugiej partii sytuacja uległa zmianie. Zawodnicy KKC/POS, grając bez nadmiernej presji zaczęli odrabiać straty i szybko doprowadzili do remisu. Później dołożyli jeszcze kolejne punkty, odskakując na bezpieczną przewagę. Mecz ten zakończył się wynikiem 7:5 i pewnym stało się, że KKC wróci z Warszawy z medalem.
O tym, kto będzie rywalem dla pierwszych finalistów decydowało spotkanie pomiędzy Adelą Walczak i Andrzejem Augustyniakiem, a Karoliną Florek i Damianem Hermanem. Po pięciu endach, przy wyniku 7:1 do finału awansowała para Florek/Herman.

Pierwszy mecz Florek/Herman kontra Wróbel/Grzelka zakończył dopiero extra end. Dawało to nadzieje na niezwykle emocjonującą walkę o złoto. Już pierwsze end zakończył się przejęciem. Jednak Karolina i Damian nie złożyli broni. W drugiej partii zagrali doskonale i zwyciężyli aż za 5 punktów. Tak wysoki wynik zmobilizował Magdę i Olka do lepszej gry. Najpierw wygrali ze swoim hammerem, a potem trzykrotnie przejęli kolejne endy. Końcówka należała już do pary Florek – Herman. Walka toczyła się do końca, ale zbyt dobrze grający przeciwnicy nie pozwolili sobie na błędy i sięgnęli po zwycięstwo.
Tytuł Mistrza Polski i nominacje na Mistrzostwa Świata Par Mieszanych zdobyli Karolina Florek i Damian Herman pokonując 9:6 Magdalenę Wróbel i Aleksandra Grzelkę.
Brązowy medal przypadł Adeli Walczak i Andrzejowi Augustyniakowi, którzy pokonali Martę Szeligę-Frynię i Pawła Frynię.

Dla KKC był to drugi w historii, a pierwszy srebrny, medal Mistrzostw Polski. Gratulujemy Magdalenie i Olkowi!

To jednak nie koniec emocji związanych z parami mieszanymi. Już za tydzień czeka nas 1. Podhalański Turniej Par Mieszanych rozgrywany w Czarnym Dunajcu w ramach Curlingu pod Tatrami. Zapraszamy do śledzenia poczynań zgłoszonych dwójek, na stronie wydarzenia!

O autorze

Magdalena Wróbel - Komisja ds.PR i Marketingu - Krakowski Klub Curlingowy