MŚ mężczyzn: zwycięstwo Kanady i zaskakujące podium

MŚ mężczyzn: zwycięstwo Kanady i zaskakujące podium

Zwycięstwem Kanady zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Świata Mężczyzn w Curlingu. Zawody rozegrano od 2 do 10 kwietnia w szwajcarskiej Bazylei.

Drużyna Kanady w składzie Kevin Koe (s), Marc Kennedy (v), Brent Laing, Ben Hebert świetnie radziła sobie od samego początku mistrzostw. W fazie round robin zgromadziła na swoim koncie 10 zwycięstw i tylko jedną porażkę (z reprezentacją Szwecji). Także na etapie play-off Kanadyjczycy odnieśli pewne zwycięstwo nad Duńczykami (5:3) i zapewnili sobie udział w finale, w którym po raz trzeci w czasie tych mistrzostw pokonali drużynę Rasmusa Stjerne (również z rezultatem 5:3).

Niespodziewanie Duńczycy okazali się jedynymi reprezentantami Starego Kontynentu w walce o medale. Na początku grali ze zmiennym szczęściem, jednak ostatecznie z bilansem 8 zwycięstw i 3 porażek zakwalifikowali się do fazy play-off. Po porażce z Kanadą musieli rozegrać mecz półfinałowy z USA, w którym zwyciężyli 9:3 i awansowali do finału. Srebrny medal drużyny, która wystąpiła w składzie Rasmus Stjerne (s), Johnny Frederiksen (v), Mikkel Poulsen, Troels Harry, jest największym osiągnięciem Danii w Mistrzostwach Świata Mężczyzn. Co ciekawe, w ostatnich Mistrzostwach Europy (19-28.11.2015 w Esbjergu), Duńczycy zagrali w grupie B, do której spadli po bardzo słabym występie na wcześniejszym czempionacie Europy w 2014 r. Tym większe uznanie należy się całej drużynie za tak znakomity awans w ciągu jednego sezonu: od grupy B Mistrzostw Europy do srebrnego medalu Mistrzostw Świata.

fot. WCF / Richard Gray

Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Amerykanie wystąpili w składzie John Shuster (s), Tyler George (v), Matt Hamilton, John Landsteiner. Z fazy round robin awansowali z bilansem zwycięstw i porażek 8-3. Pierwszy mecz w play-off wygrali z Japończykami 5:4 i awansowali do półfinału, w którym ulegli Duńczykom. W meczu o trzecie miejsce, w którym znów trafili na drużynę Japonii kontrolowali od początku przebieg spotkania i mecz zakończył się zwycięstwem 8:6. Drużyna USA ostatni medal (również brązowy) zdobyła na mistrzostwach w Edmonton w 2007 r., zatem dla Amerykanów były to również bardzo udane zawody.

Kolejną niespodzianką był awans do fazy play-off reprezentacji Japonii. Drużyna w składzie Yusuke Morozumi (s), Tetsuro Shimizu (v), Tsoyoshi Yamaguchi, Koshuke Morozumi, w fazie round robin również zgromadziła na swoim koncie 8 zwycięstw i 3 porażki, i pierwszy raz w historii japońskiego curlingu zakwalifikowała się do grona czterech najlepszych drużyn mistrzostw. Niestety dwie porażki z USA nie pozwoliły na zdobycie medalu.

Do innych niespodzianek mistrzostw należy zaliczyć brak reprezentacji Szwedów i Norwegów w fazie play-off. Obie ekipy aż do ostatniej kolejki miały jeszcze szanse na awans, jednak zwycięstwo Duńczyków w meczu ze Szwedami wyeliminowało obie, bardzo utytułowane, drużyny.

Końcowa klasyfikacja Mistrzostw Świata (Drużyna: zwycięstwa – porażki):

 1. Kanada: 12-1 (Złoto)
 2. Dania: 9-5 (Srebro)
 3. USA: 10-4 (Brąz)
 4. Japonia: 8-5
 5. Norwegia: 7-4
 6. Szwecja: 6-5
 7. Szkocja: 5-6
 8. Finlandia: 5-6
 9. Szwajcaria: 4-7
 10. Rosja: 2-9
 11. Korea: 2-9
 12. Niemcy: 1-10

O autorze

Izabela Macina - Komisja PR i Marketingu - Krakowski Klub Curlingowy