Nowy sezon rozpoczęty

Nowy sezon rozpoczęty

Od kolejnej edycji Mazury Curling Festival rozpoczął się w Polsce nowy sezon curlingowy. Po raz czwarty niekojarzone raczej ze sportami zimowymi Giżycko zgromadziło głodnych treningu curlerów. W tym roku w campie szkoleniowym wzięło udział niemal 200 osób, w tym uczestnicy z Rosji, Litwy, a nawet Hongkongu. Trenowali pod okiem curlingowych sław, takich jak Mistrz Świata z 1992 roku – Björn Schröder, skip reprezentacji Czech Jiří Snítil czy znany zawodnik rosyjski Alexander Orłow.

Tekst: Paweł Świątkowski – www.curling.pl / Zdjęcia: Łukasz Janczar

Trwający ponad tydzień festiwal rozpoczął się, już po raz kolejny, od Mistrzostw Polski AZS. Zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet wystartowały w nich po trzy drużyny: AZS Gliwice Rozbitki, KKC Kraków, Cenzura POS Łódź (kobiety), Marlex Team, AZS Warszawa Metosomatoza, AZS Gliwice Smok (mężczyźni). Po dwudniowej rywalizacji tytuły mistrzowskie zdobyła Cenzura oraz Marlex Team.

Niedługo po tym rozpoczął się trwający aż do piątku obóz szkoleniowy, na którym curlerzy mieli okazję nie tylko szlifować swoje umiejętności na lodzie, ale również wziąć udział w prowadzonych przez polskich zawodników (Zuzanna Rybicka i Bartosz Dzikowski) zajęciach m.in. na temat prawidłowego odżywiania się czy treningu mentalnego. Oprócz tego wspólne zakwaterowanie w ośrodku AZS w Wilkasach dawało liczne okazje do integracji.

Festiwal zakończył się turniejem Mazury Curling Cup, w którym wzięło udział 36 drużyn. Jest to już druga impreza w Polsce, gromadząca tylu zawodników. Prawdopodobnie jednak niedługo będzie mogła „cieszyć się” rekordem, gdyż gromadzący dotąd taką samą liczbę drużyn turniej w Bełchatowie ma w tym roku rozszerzyć się jeszcze bardziej.

Trwające 3 dni zmagania zakończył finał pomiędzy drużyną International Allstars, w której znaleźli się m.in. Schröder i Orłow, a krakowskim KKC Mistral. Doświadczona ekipa trenerska pokonała Polaków, a ze względu na otwartą tabelę krakowianie spadli poza podium. Pierwsza trójka turnieju wyglądała następująco:

  1. International Allstars
  2. Czelabińsk
  3. AZS Gliwice Smok

Pełną tabelę można znaleźć tutaj.

Tym samym zakończył się cały festiwal, a w Giżycku nie zobaczymy pewnie curlingu przez kolejny rok. Tymczasem już pod koniec września w Toruniu odbędzie się Mentor Toruń Cup – impreza która tradycyjnie otwierała w Polsce sezon curlingowy, jednak w tym raku musiała zostać przeniesiona ze względów technicznych.

——–

Aktywny udział zawodników KKC

Nasi zawodnicy w Mazury Curling Festival wzięli udział w aż 15-osobowym gronie. Najpierw żeńska drużyna studentek (s.M. Rodak) ambitnie walczyła w MP AZS, później podczas obozu 11 zawodników szlifowało swoje umiejętności, a na międzynarodowym turnieju wystąpiły trzy krakowskie drużyny. Ważny do odnotowania był udany debiut męskiej drużyny KKC Vector (s.K. Subik), która odniosła dwa zwycięstwa z dużo bardziej doświadczonymi drużynami. Ostatecznie panowie zakończyli na 21.miejscu. Troszkę gorzej poszło tym razem KKC First Aid, które z 1 zwycięstwem zakończyły na 29 pozycji. Do dużego sukcesu niewiele zabrakło natomiast ekipie KKC Mistral, która aż do finału była niepokonana. Niestety zawodnicy KKC w finale musieli uznać wyższość byłego Mistrza Świata i ze względu na przyjęty system rozgrywek spaść poza podium zawodów. Duże zaangażowanie wielu zawodników KKC oraz ich ambitna walka od początku sezonu pozwalają optymistycznym okiem patrzeć na najbliższe miesiące.

Michał Chudziński

 

O autorze