Podsumowanie zmagań Paraolimpijskich

Podsumowanie zmagań Paraolimpijskich

Dwa tygodnie po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich, emocje związane z Sochi powróciły na nowo. Zmagania paraolimpijskie w curlingu na wózkach były przede wszystkim bardzo wyrównaną walką. Spektakularne wygrane przeplatały niespodziewane porażki. Ostatecznie, najlepszą okazała się reprezentacja Kanady, przed Rosjanami i Brytyjczykami.

Curling na wózkach, wchodzi w skład sportów paraolimpijskich od 2006 roku. Rywalizacja różni się nieco od tradycyjnej formy tej dyscypliny. Drużyna składa się z zawodników obu płci, nie występuje szczotkowanie, a kamienie wypuszczać można przy pomocy specjalnego kija. Mecze składają się z ośmiu endów.

Tak samo jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich, areną zmagań pozostało Ice Cube Curling Center. Wśród startujących znalazły się zespoły z Chin, Rosji, Kanady, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Finlandii, Norwegii, Korei Południowej i Słowacji. Etapy rozgrywek podzielone zostały na dwie fazy – Robin Round i Play-off. Tytułu wywalczonego w 2010 roku bronili zawodnicy Klonowego Liścia. Podium uzupełnili wówczas:  Korea Południowa i Szwecja.

sochilogoJuż pierwszy dzień przyniósł duże niespodzianki. Norwegowie pokonali Koreańczyków aż 10:0, by później przegrać z Chińczykami 3:7. Dobrze od samego początku radzili sobie Kanadyjczycy i Słowacy. Kolejne dni, to utrzymanie dobrej dyspozycji naszych południowych sąsiadów, których zatrzymać udało się dopiero Brytyjczykom.  Spotkanie Kanada-Szwecja, dwóch potęg curlingu, zakończyło się zwycięstwem mistrzów paraolimpijskich 7:4, którzy trzeciego dnia sensacyjnie dali pokonać się, lubiącym wyzwania, Norwegom. Zaskakująco słabo rywalizowali natomiast reprezentanci Korei. Z bilansem trzech zwycięstw i aż sześciu porażek, ostatecznie nie awansowali do fazy play-off zajmując w stawce dziesięciu drużyn dopiero dziewiąte miejsce. Sztuka ta nie udała się również brązowym medalistom z Vancouver – Szwedom (bilans 4-5 i 7 miejsce).

Do dalszej rywalizacji przeszli Rosjanie, którzy zanotowali tylko jedną porażkę, Kanadyjczycy, Chińczycy i Brytyjczycy. W półfinałach lepsi okazali się gospodarze, wygrywając z Wielką Brytanią 13:4 oraz reprezentanci Klonowego Liścia, pokonując Azjatów 5:4. Gra o złoto zakończyła się wynikiem 8:3 dla Kanadyjczyków, którzy tym samym obronili tytuł i udowodnili swoją całkowitą dominację. W meczu o brąz lepsi okazali się Brytyjczycy wygrywając swój mecz 7:3.

To nie koniec curlingowych emocji w tym sezonie, bowiem w Kanadzie, kobiety rywalizują już o tytuł mistrzyń globu. Turniej ten potrwa do 23 marca.

O autorze

Magdalena Wróbel - Komisja ds.PR i Marketingu - Krakowski Klub Curlingowy