AZS Gliwice Smok wygrywa Ligę KKC!

AZS Gliwice Smok wygrywa Ligę KKC!

Faza Play-Off zakończona! Najlepsza w tym sezonie w Lidze KKC okazała się drużyna AZS Gliwice Smok, która w ścisłym finale pokonała KKC Krakofsky. Trzecie miejsce dla ŚKC Kretes.

W dniach 8-9 lutego 2014, na lodowisku Gminnego Ośrodka Sportu w Pawłowicach rozegrana została finałowa Faza-Play Off Grupy Złotej. Wzięło w niej udział sześć najlepszych drużyn po pierwszej fazie Ligi KKC. Tydzień wcześniej o miejsca 7-12 walczyła Grupa Srebrna. W edycji 2013/2014 wzięło udział 12 zespołów z pięciu klubów: Rudzkiego Klubu Curlingowego, Śląskiego Klubu Curlingowego, Klubu Sportowego Warszowice, Akademickiego Związku Sportowego Gliwice oraz Krakowskiego Klubu Curlingowego.

Wszystkie mecze rundy finałowej zostały zaplanowane na 8 endów, każdej z drużyn przysługiwało 60 minut na ich rozegranie. Poza pomiarami czasu, prowadzone były także statystyki, dzięki którym wyłoniono najskuteczniejszego zawodnika finałów tej grupy. Okazał się nim Karol Nowakowski z Krakowskiego Klubu Curlingowego.

DSC_0041

Po pierwszej fazie rozgrywek w najlepszej sytuacji były dwie niepokonane drużyny – SKC Kretes (Bąk) i KKC Krakofsky (Kawecki). To one zmierzyły się w pierwszym półfinale. Po pojedynku na wysokim poziomie lepsza okazała się drużyna KKC Krakofsky, wygrywając 8-4. Była to pierwsza drużyna, która wywalczyła sobie prawo gry w finale Grupy Złotej, a zarazem finale całej Ligi.

W drugim półfinale wraz z pokonanym z pierwszego, znalazła się drużyna AZS Gliwice Smok (Augustyniak), która dostała się do niego dzięki pewnym zwycięstwie 10-5 z KKC Mistral (Chudziński). W samym półfinale także okazali się lepsi od przeciwników pokonując ŚKC Kretes 10-6. Czekał nas zatem finałowy pojedynek KKC Krakofsky vs. AZS Gliwice Smok!

DSC_0112

Zanim jednak o finale, przyjrzyjmy się pozostałym wynikom. W dolnej części tabeli walczyli KKC First Aid (Startek) oraz KS Juniorzy (Herman). W pojedynku tych drużyn, lepsi w tym meczu okazali się zawodnicy Klubu Sportowego Warszowice, pokonując krakowianki 7-1. Zwycięzca tego meczu walczył o prawo gry w małym finale z ŚKC Kretes.

W meczu o 5 miejsce w generalnej klasyfikacji Ligi KKC 2013/2014 doszło więc do powtórki derbów KKC z fazy grupowej – zmierzyli się  KKC Mistral i KKC First Aid. Ze względu na złe warunki pogodowe w pierwotnym terminie, mecz został przełożony. W późniejszym terminie zdecydowanie lepsi okazali się zawodnicy KKC Mistral, pokonując KKC First Aid 15-1.

W małym finale, a więc w walce o 3 miejsce przyszło walczyć drużynom KS Juniorzy i ŚKC Kretes. Ci pierwsi osłabieni byli brakiem doświadczonego skipa Damiana Hermana. Pierwsze pięć endów było bardzo wyrównane – bez przejęć i wszystkie zakończone za 1 punkt. Szósty end okazał się decydujący, ŚKC Kretes zdobył w nim aż 5 punktów, w kolejnym jeszcze 3 i mecz zakończył się zwycięstwem 10-3. Tym samym ŚKC Kretes obroniło brązowy medal Ligi KKC z poprzedniej edycji!

DSC_0171

W finałowym pojedynku doszło do starcia KKC Krakofsky i AZS Gliwice Smok. Przy bardzo dobrej, w ten weekend, formie krakowskiej drużyny, finał zapowadał się bardzo wyrównanie. I taki też się okazał. Lepiej zaczął Smok wygrywając dwa pierwsze endy wykorzystując błędy krakowian, lecz trzci end należał zdecydowanie do zawodników dowodzonych przez Krzysztofa Kaweckiego, którzy wygrali go za 3 punkty. W piątym endzie z kolei błąd AZS Gliwice Smok przy decydującym zagraniu i tylko 1 pkt powędrował na ich konto. Tym samym w połowie meczu był remis 3-3. Partie 5 i 6 zakończyły się podziałem punktów po 1. W przedostatniej partii natomiast doszło do przeniesienia przywileju ostatniego zagrania i prze ostatnim endem na tablicy wyników widniał wynik 4-4. Ostatni end równie wyrównany, jednakże ostatnie zagranie skutecznie wykorzystał Smok i tym samym wygrał Ligę KKC!

Zawodnicy najlepszej drużyny tegorocznej edycji poza medalami i dyplomami otrzymali także piny KKC najnowszej edycji oraz zestawy kosmetyków naturalnych marki The Secret Soap Store ufundowanych przez firmę Scandia Cosmetics SA.

DSC_0224DSC_0238DSC_0241

KOŃCOWA KLASYFIKACJA LIGI KKC 2013/2014

 1. AZS Gliwice Smok (Augustyniak)

 2. KKC Krakofsky (Kawecki)

 3. ŚKC Kretes (Bąk)

 4. KS Juniorzy (Herman)

 5. KKC Mistral (Chudziński)

 6. KKC First Aid (Startek)

 7. RKC Halonet (Cesarz)

 8. Curlusy Baniate (Gawlas)

 9. KKC Byle Do Domu (Rodak)

 10. SKC Vixens (Beck)

 11. KKC Trzy Kropki (Kawecka)

 12. SKC Wataha (Wilczek-Zgoła)

Dokładne wyniki, składy i statystyki na specjalnej stronie www.kkc-liga.pl

O autorze

Michał Chudziński - Rzecznik Prasowy - Krakowski Klub Curlingowy - michal.chudzinski@kkc-curling.pl