Mistrzostwa Europy 2005

W dniach 9-17 grudnia rozegrane zostały Mistrzostwa Europy w curlingu, w których po raz drugi udział wzięli Polscy curlerzy. Odbywały się one w Niemczech, w bardzo dobrze znanej kibicom sportów zimowych miejscowosci Garmisch Partenkirchen. Uczestniczyły w nich 24 drużyny kobiece i 29 męskich. Polacy walczyli w grupach B, reprezentowani tradycyjnie przez aktualnych mistrzów kraju. W tym roku tego honoru dostąpiły wśród pań, ponownie, zawodniczki City Curling Club Warszawa, zaś wśród panów zawodnicy Śląskiego Klubu Curlingowego Katowice.

Polskie reprezentantki wygrały na inaugurację ze Słowaczkami 10:4. Później niestety nie wiodło się już naszym paniom tak dobrze, kolejne mecze kończyły się porażkami. Dwukrotnie przedstawicielki CCC Warszawa przegrywały zaledwie jednym kamieniem (z Węgierkami i Chorwatkami), więc można też mówić o braku szczęścia. Ostatecznie Polkom przypadło w udziale miejsce jedenaste. Rywalizację wśród kobiet w grupie B wygrały Niemki przed Czeszkami, a zatem obie drużyny, które rok wcześniej spadły z dywizji A. Krótko trwało więc ich rozstanie z najlepszymi. Trzecie miejsce zajęła Anglia.

Równie dobrze start w mistrzostwach rozpoczęli Polacy, pokonując Greków 12:7. W przeciwieństwie do pań, nasi reprezentanci odnieśli później jeszcze trzy zwycięstwa, kończąc zawody z całkiem niezłym dorobkiem czterech wygranych w dziewięciu meczach. Dało to dwunaste miejsce pośród dziewiętnastu ekip. Pierwsze miejsce zajęli Francuzi, drugie zaś Walijczycy – a więc tak samo jak u kobiet awans do grupy A wywalczyli ubiegłoroczni spadkowicze. Brązowe medale zdobyli Czesi.

W Mistrzostwach Europy w grupie A wśród żeńskich reprezentacji równych sobie nie miały Szwedki, które wygrały wszystkie dziesięć meczy zdobywając tytuł mistrzyń Starego Kontynentu. W finale pokonały one przedstawicielki Szwajcarii 8:5. Brązowy medal dla Dunek, które bez problemów pokonały w meczu o trzecie miejsce Norweżki 10:2.

Wśród mężczyzn rywalizacja była zdecydowanie bardziej wyrównana. Dość powiedzieć, że zdobywcy mistrzowskiego tytułu, Norwegowie, w czasie mistrzosw doznali aż czterech porażek! Potrafili wygrać jednak mecze najważniejsze, w tym finał ze Szwedami 9:4. Trzecie miejsce zajęli Szkoci po pokonaniu Szwajcarów 7:5.

Kolejność drużyn i wyniki reprezentacji Polski można znaleźć tutaj.

O autorze