Mistrzostwa Europy 2004

4 grudnia 2004 rozpoczęły się Mistrzostwa Europy, w których Polska po raz pierwszy wzięła udział! Zgodnie z przyjętą regułą, zarówno wśród kobiet jak i wśród mężczyzn, reprezentację stanowiły drużyny mistrzów kraju, czyli City Curling Club Warszawa oraz Media Curling Club Warszawa. Rywalizowały one w dywizji B.

Jako pierwsze zaszczytu występu w polskich barwach dostąpiły panie. Niestety na początku trafiły na bardzo silne zawodniczki Austrii, którym uległy 2:11. Pierwsze zwycięstwo przyszło w trzeciej rundzie, a pokonanymi w stosunku 10:8 rywalkami były Hiszpanki. W sumie w pięciu meczach Polki odniosły dwa zwycięstwa i doznały trzech porażek, zajmując w klasyfikacji końcowej dywizji B siódme miejsce pośród dwunastu zespołów.

Znakomicie start w Mistrzostwach rozpoczęła męska reprezentacja, pokonując w debiucie Estończyków 11:4! Później niestety przyszły porażki w minimalnych rozmiarach z Białorusią i Węgrami oraz w większym stosunku z Bułgarią (7:12). Polacy potrafili się jednak podnieść i pokonać Andorę 15:6. W całych mistrzostwach ich bilans to dwa zwycięstwa i sześć porażek, co dało jedenaste miejsce w gronie 16 ekip.

Awans do grupy A wśród kobiet wywalczyły zwyciężczynie, Austriaczki, oraz Holenderki. Trzecie miejsce przypadło drużynie Francji.

Wśród mężczyzn pierwsze dwa miejsce premiowane awansem zdobyli Finowie i Irlandczycy. Trzecie miejsce zajęli Anglicy.

W Mistrzostwach grupy A pierwsze miejsce zajęły, zdobywając tytuł mistrzów Europy, Szwedki. Kolejne miejsca na podium przypadły Szwajcarkom i Norweżkom. Złoty medal wywalczyli także Niemcy przed Szwedami i Norwegami. Pełne tabele wyników dostępne są tutaj.

O autorze