Liga KKC 2011/2012

Liga KKC 2011/2012

24 zawodników, 17 meczów, 3 miesiące i 1 zwycięska drużyna – tak w liczbach wyglądają zakończone zmagania Ligi KKC w bieżącym sezonie. Nie można na tym poprzestać.

Pierwsza edycja Ligi KKC należy już do historii. Klubowe rozgrywki w sezonie 2011/2012 wypełnione były tym, co jest w curlingu najważniejsze. Była więc zdrowa rywalizacja, emocje do ostatniego enda, wysokie zwycięstwa, bolesne porażki i wiele pięknych zagrań. Istotnymi aspektami była także świetna organizacja sportowa oraz techniczna.

W rywalizacji wzięło udział 5 krakowskich drużyn, które zagrały w następujących składach:

  • KKC Galimatias (Cichoń, Gaczkowska, Pokrzywa, Nowaczyk, Kawecka),
  • KKC 3,14 (Leja, Stachnik, Bielecki, Ryba, Gaczkowski, Chudziński),
  • KKC Krakofsky Team (Chojnacki, Staniszewski, Solecki, Nowakowski),
  • KKC 4 (Bigosińska, Bylina, Chmiel-Nowak, Denisiuk),
  • KKC 1,5 (Schmidt, M.Wilczek, Hajdo, Ł.Wilczek, Kawecki).

Rozgrywki ligowe składały się z dwóch następujących po sobie faz: zasadniczej i play-off. Pierwsza z nich rozpoczęła się 17 listopada 2011 w Krakowie. Pierwsze mecze przyniosły zwycięstwa KKC 1,5 (po wyrównanym meczu z KKC Krakofsky Team) oraz KKC Galimatias (niespodziewanie dla zawodników KKC 3,14). Kolejne dwa mecze okazały się wysokimi porażkami debiutującej w tym sezonie drużyny KKC 4 (2:15 z KKC 3,14 i 4:10 z KKC Krakofsky Team). Drugi z tych meczów odbył się bez kontuzjowanego skipa Karola Nowakowskiego. Kolejna potyczka okazała się na tyle wyrównanym pojedynkiem, że w każdy end kończył się zwycięstwem jednym punktem. W tym meczu lepsi od KKC Galimatias okazali się zawodnicy drużyny KKC 1,5.

Na półmetku fazy zasadniczej, na prowadzeniu w tabeli znajdowała się drużyna KKC 1,5. Druga część fazy zasadniczej przyniosła równie ciekawe mecze. Pierwszy z nich odbył się miedzy drużynami, które stanęły przeciwko sobie po raz pierwszy. KKC 3,14 pokonało w tym meczu 8-5 KKC Krakofsky Team. W meczu numer 7 było blisko do sprawienia dużej sensacji albowiem panie z KKC Galimatias przechyliły szalę zwycięstwa dopiero w ostatnim endzie, wygrywając 8-7 z KKC 4. Ostatnie dwa mecze przyniosły  zwycięstwa KKC 1,5 nad KKC 4 (11-2) oraz KKC Krakofsky Team nad KKC Galimatias (7-3).

Tym samym po fazie zasadniczej tabela wyglądała następująco:
1. KKC 1,5: 8 punktów, różnica endów: +10, różnica kamieni: +20,
2. KKC Krakofsky Team: 4 punkty, różnica endów: +3, różnica kamieni: +5,
3. KKC 3,14: 4 punkty, różnica endów: +1, różnica kamieni: -1,
4. KKC Galimatias: 4 punkty, różnica endów: -3, różnica kamieni +1,
5. KKC 4: 0 punktów, różnica endów: -11, różnica kamieni: -29.

System fazy play-off premiował za wysokie miejsce w tabeli po fazie zasadniczej, ale wszystko rozstrzygnęło się dopiero w fazie play-off. Została ona rozegrana według następującego schematu:

mecz 1: 2 vs 3
mecz 2: 4 vs 5
mecz 3: 1 vs w(meczu 1)
mecz 4: l(meczu 1) vs w(meczu 2)
mecz 5: l(meczu 3) vs w(meczu 4) – przegrany 3 miejsce
mecz 6: l(meczu 2) vs l(meczu 4) – o 4 miejsce
mecz 7: w(meczu 3) vs w(meczu 5) – finał

(legenda: 1,2,3,4,5 – drużyny po fazie zasadniczej, w – wygrana drużyna, l – przegrana drużyna)

Faza play-off odbyła się w dniach 21-22 stycznia, podobnie jak większość meczów fazy zasadniczej, na Gminnym Lodowisku w Pawłowicach. Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek finałowych kontuzji uległ Mariusz Bielecki – zawodnik drużyny KKC 3,14. W związku z innymi wydarzeniami spowodowało to zagrożenie startu dla tej drużyny. Ostatecznie, zgodnie z regulaminem rozgrywek do drużyny został dołączony nowy zawodnik Wojciech Leja. Osłabieni przed fazą play-off byli także zawodnicy KKC 1,5. Wszystkie swoje mecze w tej fazie musieli rozgrywać w 3 osoby. Pozostałe drużyny w Pawłowicach stawiły się w najsilniejszych składach.

DSC04783Pierwszy mecz finałowej fazy odbył się między drużynami KKC 3,14 i KKC Krakofsky Team. Wysokie zwycięstwo odnieśli ci drudzy,  umiejętnie wykorzystując osłabienie przeciwników oraz rewanżując się za porażkę w fazie zasadniczej. Dla drużyny Karola Nowakowskiego to zwycięstwo oznaczało awans do półfinału, gdzie już oczekiwał lider po fazie zasadniczej.

Drugi mecz tej fazy był zmaganiem ostatniej szansy dla dwóch drużyn, które zajęły 4 i 5 miejsce w tabeli po pierwszej części rozgrywek. W tym meczu, ponownie jak w fazie zasadniczej, lepsze okazały sie zawodniczki KKC Galimatias. Tym samym panie przedłużyły sobie szanse na zajęcie dobrego miejsca w rozgrywkach.

Kolejny mecz był pierwszym półfinałem.  Najlepsza drużyna w tabeli KKC 1,5 podejmowała KKC Krakofsky Team. Również i w tym meczu zawodnicy pod wodzą Karola Nowakowskiego udanie się zrewanżowali za porażkę z tą drużyną w fazie zasadniczej. Niespodziewanie, pierwszą drużyną, która awansowała do finału był właśnie KKC Krakofsky Team.

Trzeci mecz, o awans do drugiego półfinału rozegrały miedzy sobą drużyny, które zajęły 3 i 4 miejsce w tabeli. Mecz pomiędzy KKC 3,14 i KKC Galimatias był niezwykle wyrównany. Po regulaminowym czasie gry wynik wynosił 4-4 i konieczne było rozegranie extra enda. Dodatkowy end zdominowali zawodnicy KKC 3,14 pewnie zwyciężając 5-0 i awansując do drugiego półfinału. KKC Galimatias musiał zadowolić się meczem o 4 miejsce.

W drugim dni fazy play-off, pierwszym meczem był drugi półfinał. Pokonane w pierwszym półfinale KKC 1.5, dzięki wygraniu fazy zasadniczej otrzymało kolejną szansę na udział w finale. Obydwie drużyny zagrały w osłabionych 3-osobowych składach. Doświadczenie drużyny Krzysztofa Kaweckiego dało górę i KKC 1,5 pewnie wygrało 11-4. Tym samym ustalił się skład finału a KKC 3,14 zajęło ostatecznie 3 miejsce.

DSC04423Mecz o 4 miejsce przyniósł ponowne spotkanie żeńskich drużyn KKC Galimatias i KKC 4. Po raz trzeci, choć za każdym razem po wyrównanym meczu, lepsze okazały się bardziej doświadczone zawodniczki KKC Galimatias. Czwarte miejsce w lidze KKC 2011/2012 przypadło zawodniczkom drużyny Urszuli Kaweckiej.

Kolejny mecz był już ostatnim w tej fazie, ale i w całej lidze 2011/2012. Na przeciw siebie stanęły drużyny KKC Krakofsky Team i KKC 1,5. Bilans tych drużyn w tych rozgrywkach przed decydującym meczem wynosił 1-1. Większe doświadczenie drużyny Krzysztofa Kaweckiego nie wystarczyło przeciw wysokiej formie Karola Nowakowskiego i jego zawodników. Drużyna KKC Krakosfsky Team pewnie zwyciężyła 6-2 i tym samym stała się pierwszym Mistrzem KKC!

Skip zwycięskiej drużyny liczył na dobry wynik, ale nawet on nie spodziewał się Mistrzostwa KKC 2011/2012. -Chłopaki zagrali na dobrym poziomie, a w dodatku dopisało nam trochę szczęścia. Forma przyszła w odpowiednim momencie, gdyż faza zasadnicza była dla nas porażką, nie tyle ze względu na wyniki, co na styl gry – dodał Karol Nowakowski.

Gratulacje dla nowych Mistrzów KKC!

DSC05120

O autorze

Michał Chudziński - Rzecznik Prasowy - Krakowski Klub Curlingowy - michal.chudzinski@kkc-curling.pl